Kūdikio kraitelis: suomių socialinės inovacijos sėkmės istorija

Pirmasis kūdikio kraitelio pirmtakas buvo sugalvotas 1920-siais. Tuo metu Suomija buvo jauna nepriklausoma valstybė su kraujuojančiomis pilietinio karo žaizdomis. Viena iš daugelio pilietinio karo pasekmių buvo visuomenės krizė: ženkliai sumažėjęs gimstamumas ir didelis kūdikių mirtingumas. 1920-siais Suomijoje gyveno 3 milijonai gyventojų, iš kurių 1 milijonas buvo vaikai. Didžioji dalis vaikų kentė skurdą. Kas dešimtas vaikas mirdavo nesulaukęs 10 metų. Oficiali socialinės apsaugos sistema dar neegzistavo.

Po pilietinio karo valdžios žmonės suvokė, kad socialinė nelygybė turi būti švelninama tam, kad nekiltų nauji visuomeniniai konfliktai. Pirmoji kūdikio kraitelio versija buvo parengta nevyriausybinės organizacijos „Mannerheimin lastensuojeluliito” (Mannerheimo vaikų gynimo asociacija) iniciatyva. Tai buvo paprasčiausia dėžė arba krepšys prikrautas kūdikio rūbelių ir kitų reikmenų, tokių kaip paklodės, rankšluosčiai ir apklotai, reikalingi naujagimiui ir gimdyvei. Vietiniai Mannerheimo vaikų gynimo asociacijos biurai maždaug 100 tokių krepšių išdalino nepasiturinčioms šeimoms. Nevyriausybinės organizacijos bendradarbiavo su vietinėmis socialinėmis tarnybomis ten, kur tokios egzistavo. Kai kūdikis paaugdavo, krepšys su reikmenimis būdavo grąžinamas NVO, daiktai išplaunami, sutvarkomi ir perduodami kitai šeimai.

Nepaisant to, vyrams, sugrįžus iš fronto ir atkūrus šeimas, Suomija išgyveno gimstamumo bumą. Laikotarpiu tarp 1945 ir 1949 Suomijoje kasmet gimdavo po 100 000 kūdikių. Tuo metu įvairiapusiškas kūdikio kraitelis buvo tikra būtinybė. Tuo pačiu kūdikio kraitelis tapo centrine piliečių lygybe paremtos socialinės politikos ašimi, kurios tikslas buvo sukurti lygias galimybes visiems vaikams, nepriklausomai nuo jų socialinio statuso.

Nepaisant daugybės socialinių problemų, Suomijoje vyravo konsensusas dėl to, kad atsakingas darbas ir visuomeninis solidarumas yra veiksniai, kurie padės sukurti geresnes galimybes ateities kartoms. Suomiai suprato, kad stiprindami socialinę lygybę ir užtikrindami galimybę gauti sveikatos priežiūros paslaugas ir išsilavinimą silpniausiems visuomenės nariams, sustiprins visos tautos gerovę ir atsparumą.

Nuo 1950-ųjų kūdikio kraitelis yra dedamas į kartoninę dėžę, kuri gali būti naudojama ir kaip kūdikio pirmoji lovelė. Dėžės turinys kartas nuo karto yra pakoreguojamas. Šiandien dėžė yra sukomplektuota iš maždaug 50 įvairių daiktų. Pagrindiniai reikmenys išlieka tie patys, bet pavyzdžiui tekstilės gaminių spalvinė gama yra keičiama atsižvelgiant į laikmečio tendencijas.

Kūdikio kraitelio filosofija nepraranda aktualumo ir šiandien. Visų pirma, kraitelį sudaro daiktai, kurie yra reikalingi naujagimio ir gimdyvės gerovei ir sveikatai užtikrinti: t.y. rankšluosčiai, servetėlės, paklodės, drabužėliai naujagimiui, įklotai ir kiti higienos reikmenys mamai. Be to dėžėje yra lankstinukų su informacija apie tai, kaip rūpintis vaiku ir moters pogimdymine sveikata, neaplenkiant ir psichinės sveikatos, nuotaikų kaitos po gimdymo. Lankstinukai informuoja ir apie tai, kur galima ieškoti palaikymo ir pagalbos. Informacinių lankstinukų pagalba mamos yra skatinamos maitinti krūtimi, joms suteikiama informacija, kaip elgtis susidūrus su žindymo problemomis.